Gdzie stosować produkty typu Dysperbit?

Wyroby typu Dysperbit to masy asfaltowo-kauczukowe. Są bardzo powszechne i stosunkowo często wykorzystywane przez wielu budowlańców ale też przez detalistów. Do jego zakupu często skłania niska cena. Jednak produkty typu Dysperbit nie są produktami które możemy nazwać uniwersalnymi.

Aby lepiej zrozumieć, gdzie można stosować Dysperbit, trzeba przyjrzeć się jego właściwością. Dysperbit to przede wszystkim izolacja przeciwwilgociowa. Niektóre z nich są dodatkowo wzmacniane SBS-em. Dość często posiadają właściwości tiksotropowe. Co w praktyce oznacza, że nie spływają z pionowych powierzchni. Jednak jedną z najważniejszych właściwości produktów typu Dysperbit jest to, że nie zawierają żadnych rozpuszczalników. Dlaczego to takie ważne? Głównie dlatego iż sprawia to, że są bezpieczne dla styropianu, nie posiadają ostrego zapachu a w większości przypadków są bezwonne oraz mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń. Znając te właściwości, możemy teraz określić, gdzie możemy stosować Dysperbit, a gdzie nie jest to zalecane.

Fundamenty – można stosować

To stwierdzenie wydaje się oczywiste. Dysperbit to produkt bardzo często stosowany przy izolacji fundamentów. Często jednak nie jest wystarczającą izolacją do zabezpieczenia podziemnych części budowli. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce „Kiedy?”, z której dowiesz się w jakich wypadkach nie warto stosować Dysperbitu na fundament. W tym miejscu warto jednak dodać, że Dysperbit to izolacja przeciwwilgociowa – dlatego sprawdzi się tylko na terenach, gdzie poziom wód gruntowych nie jest wysoki. Jeśli takie warunki zostaną spełnione to Dysperbit jak najbardziej sprawdzi się jako izolacja fundamentu. Nie będzie spływać po pionowej powierzchni. Dodatkowo bezpiecznie możemy przykleić do niego termoizolacje w postaci styropianu. Warto zaznaczyć, że opłacalne jest stosowanie Dysperbitu przede wszystkim do izolacji wewnętrznej strony fundamentów w budynkach niepodpiwniczonych. Takie rozwiązanie pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy na dalszą budowę.

Dachy – można stosować

To drugie miejsce, gdzie Dysperbit jest stosowany najczęściej. Jednak podobnie jak w wypadku izolacji fundamentów tutaj również musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dysperbitu nie powinno stosować się jako jedyną warstwę izolacji. Oznacza to, że nie warto tego produktu stosować na nowe powierzchnie na których wcześniej nie znajdowała się żadna warstwa izolacji. Dysperibit to produkt, który służy przede wszystkim do renowacji pokryć dachowych. Idealnie sprawdzi się, kiedy na naszym dachu znajduje się już papa ale miejscami przecieka a ubytki są na tyle małe, że nie dostrzeżemy ich „gołym okiem”. Wtedy warto przeprowadzić renowację pokrycia dachowego stosując produkty typu Dysperbit. Posiadają one świetną przyczepność do papy. Mogą być stosowane na suche i wilgotne podłoża co jest bardzo praktyczne, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym, gdzie ciężko znaleźć taki moment, aby podłoże było idealnie suche. 

Tarasy i balkony – nie stosować

Dlaczego Dysperbitu nie powinniśmy stosować na tarasach i balkonach? Po pierwsze dlatego, że nie stanowi on warstwy paraizolacji. Produkty bitumiczne możemy stosować na tarasach jeszcze przed położeniem warstwy termoizolacji. Jednak takie produkty oprócz tego, że muszą być bezpieczne w kontakcie ze styropianem, dodatkowo muszą posiadać właściwości zatrzymujące parę wodną. Produkty typu Dysperbit takich właściwości nie posiadają. Po drugie Dysperbit nie może stanowić również warstwy izolacji pod okładziny ceramiczne, ponieważ kleje do płytek nie będą mogły dobrze przywrzeć do warstwy masy bitumicznej. Z tych powodów nie powinno stosować się Dysperbitu na tarasach i balkonach.

Izolacja posadzki na gruncie – można stosować

Dysperbit może być stosowany jako izolacja posadzki w gruncie, lecz również należy pamiętać w tym miejscu, że jest jedynie izolacją przeciwwilgociową. Dysperbit może być stosowany w takich miejscach, ponieważ nie zawiera rozpuszczalników a zazwyczaj następnymi warstwami w systemie izolacja posadzek na gruncie jest termoizolacja i warstwa dociskowa. W tym wypadku polecamy aby zastosować masy KMB – o których więcej możesz przeczytać w tym miejscu.

piwnice – nie stosować

Mimo tego, że Dysperbit może być stosowany wewnątrz pomieszczeń nie warto stosować go w piwnicach. Dlaczego? Budynki podpiwniczone powinny być zaizolowane z zewnątrz. Powinna zostać również wykonana izolacja posadzki na gruncie. Jeśli te dwie izolacje zostaną wykonane poprawnie to do środka pomieszczenia nie może dostać się żadna wilgoć. A co jeśli izolacja zostałaby wykonana nie poprawnie? W takim wypadku Dysperbit również nie może zostać tutaj zastosowany, ponieważ nie jest odporny na negatywne ciśnienie wody. W takim wypadku możemy zastosować tylko produkty mineralne, które są odporne na działanie wody od zewnętrznej strony muru. Gdybyśmy w takich warunkach położyli Dysperbit to zaczną się na nim tworzyć pęcherze a z czasem zacznie odrywać się od podłoża.  Produktu odporne na negatywne parcie wody możesz znaleźć tutaj.