Jak stosować Dysperbit na podłoże?

A właściwie jak aplikować Dysperbit na podłoże? Dysperbit to bardzo popularny produkt na różnego typu budowach, a co za tym idzie producenci zadbali, żeby nie sprawiał trudności w nakładaniu. Dysperbit to wyrób jednoskładnikowy, od razu gotowy do użycia. Nie wymaga specjalnego przygotowania jak na przykład masy KMB. Warto zwrócić uwagę na to, że po otwarciu na górze masy, może pojawić się woda. Nie świadczy to o tym, że produkt jest wadliwy. Jest to naturalny proces występujący w większości produktów z grupy bitumów wodnych. Gdy dojdzie do takiej sytuacji – wystarczy po prostu przemieszać produkt, mieszadłem wolnoobrotowym.

Dysperbit zawsze aplikujemy na zagruntowane podłoże. Możemy wykorzystać grunt w postaci koncentratu lub rozcieńczyć zwykły Dysperbit z wodą w odpowiednich proporcjach . Oba rozwiązania są równie skuteczne. Ważne jest żeby zamknąć wszystkie pory w podłożu. Aby to zrobić warto do gruntowania użyć pędzla o krótkim i twardym włosiu. Dzięki takiemu narzędziu możemy mocno wetrzeć wyrób w podłoże, a tym samym spowoduje to, zamknięcie porów w podłożu.

Na tak odpowiednio przygotowane podłoże możemy, bez żadnych obaw, zaaplikować właściwą warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Czym jednak nakładać Dysperbit na izolowaną przez nas powierzchnię? Dysperbit nie jest masą bardzo gęstą, dlatego nie do końca praktyczne może okazać się stosowanie pacy do nakładania produktu. Lepiej będzie użyć szczotki dekarskiej lub pędzla. Aplikując produkt na powierzchnię pionowe trzeba zwrócić szczególną uwagę na grubość warstw. Powinna mieć ona co najmniej 1 mm grubości. Warto zwrócić uwagę na słowo minimalnie, zawsze lepiej nałożyć trochę grubszą warstwę niż zbyt cienką. Z drugiej strony nie możemy nałożyć zbyt grubej warstwy, ponieważ zacznie spływać z pionowej powierzchni. Jaka zatem grubość warstwy jest optymalna? Warto aby grubość warstwy mieściła się gdzieś w przedziale 1 mm do 2 mm.

Należy unikać również sytuacji, w której kolejne warstwy izolacji byłyby coraz grubsze. Grubość poszczególnych warstw najlepiej kontrolować przez zużycie materiału. Z założenia większość producentów określa żeby aby utworzyć 1 mm powłokę trzeba zużyć około 1 kilograma masy na 1 metr kwadratowy. Praktycznie rzecz biorąc – jeśli mamy 40 metrów kwadratowych fundamentu lub pokrycia dachowego, to aby utworzyć 1 mm warstwę potrzebujemy wykorzystać 2 wiadra 20 kilogramowe. Jeśli po zaizolowaniu takiej powierzchni pozostanie nam w wiaderku jakaś zawartość to oznacza, że nie otrzymaliśmy warstwy 1 mm. Bezpiecznie jest założyć, że na około 40 metrów kwadratowych zużyjemy około 50-60 kg Dysperbitu. Tworzymy wtedy bezpieczny zapas a grubość naszej powłoki będzie oscylowała w granicach 1,5 mm. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ Dysperbit to tylko izolacja przeciwwilgociowa. Jeśli nałożymy zbyt cienką warstwę i tak jednej z mniej wytrzymałych izolacji to nie uzyskamy absolutnie żadnej ochrony przed wodą.

Bardzo wydajną metodą aplikacji jest również natryskiwanie specjalnym urządzeniem. Dysperbit nie jest bardzo gęstym produkt więc nie ma obaw, że uszkodzi dyszę urządzenia. Taki sposób aplikacji jest praktyczny, ponieważ pozwoli ograniczyć zużycie materiału oraz utworzyć powłokę o odpowiedniej grubości.

Po wyschnięciu całej powłoki, co trwa maksymalnie 7 dni, izolacje należy zabezpieczyć, aby nie wystąpiły uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej użyć do tego płyt styropianowych. Ewentualnie można zastosować folie kubełkową. Należy jednak pamiętać, że kubełki nie mogą być skierowane w stronę izolacji, ponieważ przysypane ziemią uszkodzą powłokę izolacyjną.