Kiedy należy stosować Dysperbit na fundament i dach?

Wiele osób zastanawia się kiedy należy kłaść Dysperbit na powierzchnię, które chcemy zaizolować. W tym artykule jednak nie powiemy jedynie jakie warunki atmosferyczne mają panować podczas nakładania Dysperbitu, bo to można byłoby opisać w jednym zdaniu. Tutaj zajmiemy się jakie warunki gruntowe powinny występować podczas kładzenia Dysperbitu a także na jakie pokrycia można kłaść opisywany wyrób

Rozpocznijmy zatem od tego co znajduje się w podziemnych częściach budowli. Naszą analizę rozpoczniemy od tego co powtarzamy jak mantrę w artykułach na tym serwisie: DYSPERBIT JEST IZOLACJĄ PRZECIWWILGOCIOWĄ. Oznacza to, że muszą panować bardzo dobre warunki gruntowe aby móc tam zastosować Dysperbit. Nie ma mowy o tym żeby stosować Dysperbit tam gdzie wody napierają fundament lub też okresowo poziom wód gruntowych się podnosi. Najlepszym podłożem do zastosowania Dysperbitu jest piasek czyli grunt który przepuszcza wodę.

Co stanie się jednak gdy ktoś będzie chciał oszczędzić na izolacji i zastosuje Dysperbit tam gdzie nie ma dobrych warunkach gruntowych? Na pewno nie zaoszczędzi, a straci. Jak to możliwe? Dysperbit nie wytrzyma jako izolacja nawet kilku lat. Później będzie trzeba odkopać fundament, ściągnąć termoizolacje i na nowo położyć hydroizolacje. Dodatkowo do wewnątrz może już wedrzeć się woda. Mury mogą nasiąknąć, może pojawić się grzyb i pleśń. Jak zatem widać jest to zupełnie nieopłacalne.

Co więcej możemy zrobić krótką kalkulacje kosztów na fundament 50 metrów kwadratowych. Aby nałożyć izolacje na fundament z Dysperbitu trzeba położyć co najmniej 3 warstwy. W taki sposób potrzebujemy 150 kilogramów Dysperitu jest to około 8 wiaderek. Daje nam to około 340 zł plus wysyłka. Natomiast izolacja przeciwwodna kosztowałaby nas ok 1200 zł plus wysyłka. Mamy zatem 800 zł różnicy między dwoma typami izolacji. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to spora oszczędność. Ale te 800 zł jest zaledwie ułamkiem procenta kwoty całego pomieszczenia nad. To prawda, że izolacja jest trzykrotnie droższa. Jednak gdyby doliczyć koszty naprawy izolacji w późniejszym okresie to są to nieporównywalnie większe koszty. Czy zatem opłaca się oszczędzać na izolacji w takim wypadku? Patrząc perspektywicznie – w żadnym wypadku.

Podobnie sytuacja wygląda na dachu. W tym wypadku również należy pamiętać, że Dysperbit służy do RENOWACJI I KONSERWACJI POKRYĆ DACHOWYCH. Nie powinniśmy stosować go na wysezonowany beton, ponieważ nie spełni swojej roli. Dysperbit DN najlepiej stosować na papę która miejscami jest nieszczelna. W takim wypadku Dysperbit sprawdzi się idealnie. Za konserwuje powierzchnie na kilka dobrych lat. A gdy dodatkowo ostatnią warstwę posypiemy jeszcze posypką papową to znacznie wydłużymy żywotność powłoki. Oczywiście nie chcemy w tym miejscu powiedzieć że Dysperbit to najlepsza masa do konserwacji pokryć dachowych, bo istnieją duże lepsze środki. Jednak śmiało możemy powiedzieć, że Dysperbit posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny, dlatego z pewnością skusi wiele osób do zakupu tego produktu.

Na koniec powiedzmy o warunkach w jakich może być aplikowany Dysperbit, pracę należy wykonywać kiedy na zewnątrz panuje temperatura od +5*C do +25*C. Nie mogą występować opady atmosferyczne ani silne nasłonecznienie.